ügyintézés angolul

BLOG: Ügyintézés angolul, tippek és hasznos kifejezések

Egyre inkább elfogadott dolog, hogy az ember külföldre költözik hosszabb-rövidebb időre nyelvet tanulni, szerencsét próbálni. A célország kiszemelése előtt tudni kell, milyen feltételekkel lehet az adott országba belépni. Az Unión belül például egy személyigazolvány is elegendő, távolabbi helyekre viszont gyakran vízum szükséges. Ezt gyakran az adott ország nagykövetségi portálján érhetünk el és az ottani szabályzatot követve kell folytatni az ügyintézést. Következő cikkünk témája az ügyintézés angolul: adunk néhány tippet, kiindulási pontot és a legfontosabb kifejezéseket is elmondjuk.

Érkezés előtt-után a munkavállaláshoz elkerülhetetlenül el kell intézni pár hivatalos papírt, ehhez nyújtunk segítséget! Az Európai Unión belül sokkal egyszerűbb a munkavállalás, mint távolabbi országokban. Természetesen EU-n belül is át kell esni némi hivatalos tortúrán, hogy minden rendben legyen.

Ha a célország az Egyesült Királyság, akkor számítanunk kell rá, hogy az ottani munkavállalási feltételei időszakosan megváltoztak. Természetesen továbbra is lehet munkát vállalni, de a Brexit miatt átmeneti időszakra kell számítanunk 2019.03.31. és 2020.12.31 között. Mostantól egy még meg nem nevezett szervnél kell jelentkezni.

A legfontosabb dokumentum, amire bárhol szükségünk van, az a személyazonosító igazolványunk – angolul Identity Card. Szerencsére ezen minden fel van tüntetve angolul is! Legtöbb hivatalos helyen viszont nem mondják ki teljesen a nevét, csak az ID kifejezést használják. Fontos, hogy legyen nálunk születési anyakönyvi kivonat, vagy a másolata, jogosítvány, 1-2 angol nyelvű referencia, önéletrajz, iskolai bizonyítványok fénymásolata, esetleg erkölcsi bizonyítvány. Bármiféle hivatalos papír vagy online felület kitöltése esetén legtöbbször ezekre az adatainkra lesz szükség:

Szószedet

 • Surname: vezetéknév
 • First name vagy Given name: keresztnév
 • Middle name: középső név
 • Nationality: nemzetiség
 • Marital status: családi állapot
 • Adress és/vagy Permanent adress: cím, tartózkodási hely
 • Date of birth: születési idő
 • Country of birth: születési ország
 • Sex vagy Gender: nem
 • Identity Number: személyazonosító szám
 • Issued on: forgalomba hozatal
 • Expires on: lejárat, érvényesség vége
 • E-mail adress: e-mail cím
 • Telephone number: telefonszám
 • Birth certificate: születési anyakönyvi kivonat
 • Driving licence: jogosítvány
 • CV (curriculum vitae): önéletrajz
 • Diploma vagy degree: diploma, iskolai végzettség
 • Application form: jelentkezési űrlap
 • Bank account: bankszámlaszám

Ügyintézés angolul

Legtöbb esetben saját magunknak kell kitölteni a hivatalos dokumentumokat hivatalos helyen, vagy ha regisztrálni szeretnénk valahol. Hosszabb tartózkodás esetén be kell szerezni egy bankkártyát is. Nézzünk utána, hogy melyik az a bank, ami esetleg a saját országunkban is fellelhető, és oda menjünk először!

Vannak azonban online elintézhető dokumentumok is, mint például a NINO (National Insurance Number). Ha valaki munkát szeretne vállalni az Egyesült Királyságban, akkor ez a szám feltétlenül szükséges. Ehhez egy kinti telefonszámra és egy kinti címre lesz szükség, lényegtelen, hogy csak pár naposak esetleg az elérhetőségek! Sajnos e dokumentum nélkül a munkahelyek nem alkalmazzák a munkavállalókat. Az alábbi linken részletesen el lehet olvasni, hogy mi után mi következik:

https://sonicjobs.co.uk/how-get-national-insurance-number/

És az online regisztrációhoz egy példa.

Nem csak a legalitás szempontjából fontos, hogy legyen adószámunk, hanem később ugyanúgy jogosult az ember a támogatásra. Hazaköltözésem után még 3 hónapig kaptam teljes kinti munkanélkülit, plusz 3 hónapig még a fele összeget folyósították.

Ha külföldön szeretnénk hosszasabban tartózkodni, akkor kereshetünk egy kinti kapcsolatot megnyugtatás végett. Ha nyelvet tanulni megyünk, akkor kerüljük a magyarokkal való együttélést és együtt dolgozást, mert lassítani fogja a saját haladásunkat! Pár alkalmas angol nyelvóra vagy egy nyelviskola segíthet a kezdeti nyelvi akadályokban.

A kép forrása: [link]

További BLOG bejegyzések